Jak obniżyć koszty przeprowadzki?

lut 20, 2020przeprowadzki0 komentarzy

Nie od dziś wiadomo, że usługa przeprowadzki jest dość kosztowna. Jeżeli wynajmujesz profesjonalną firmę zajmującą się przeprowadzkami musisz wiedzieć, że koszt kompleksowej usługi przy przeprowadzce w rejonie Trójmiasta to około 600-800 zł, w zależności ile masz rzeczy i jak długo zajmie załadunek i rozładunek mebli i kartonów.

Jeżeli planujesz przeprowadzić swoje mienie jak najniższym kosztem, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Zrób to sam!

Najbardziej oczywista opcja. Wynajmij auto z wypożyczalni, lub weź takie na minuty i możesz działać. Taka opcja jest dobra jedynie, gdy masz do przewiezienia kilkanaście kartonów bez żadnych mebli i dużych gabarytów. Dobrze, gdybyś zorganizował sobie kogoś do pomocy przy załadunku i rozładunku rzeczy. Moja rada : Nie proś najlepszego przyjaciela, gdyż to może być trudny test dla Waszej znajomości i okaże się, że po przeprowadzce niechętnie będzie odbierał telefony od Ciebie :]
Z mojego doświadczenia wiem, że jest to opcja dla naprawdę twardych i zdeterminowanych, a większość klientów, którzy kiedyś zrobili przeprowadzkę we własnym zakresie, w sprawie kolejnej dzwoni już do firmy przeprowadzkowej.

Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

Przy przeprowadzkach lokalnych w Gdańsku i Gdyni firmy zazwyczaj rozliczają pracę w systemie roboczogodzin. Czyli, im więcej masz rzeczy, tym dłużej zajmie ekipie ich przewóz. Z moich obserwacji wynika, że ponad połowa klientów przewozi meble, których nie będzie używać w nowym miejscu lub rzeczy, które wyrzuci zaraz po rozpakowaniu w nowym mieszkaniu. Bądź bardziej zorganizowany i zacznij pozbywać się niepotrzebnych mebli kilka tygodni przed planowaną przeprowadzką. Masz kilka opcji: sprzedaj na popularnych portalach, oddaj potrzebującym lub najzwyczajniej zutylizuj.
Pieniądze ze sprzedaży kilku niepotrzebnych rzeczy pokryją część kosztów twojej przeprowadzki.

Przeprowadź się poza „sezonem przeprowadzkowym”

Sezon w branży przeprowadzek to miesiące Maj – Wrzesień. W tym okresie grafiki profesjonalnych firm przeprowadzkowych pękają w szwach i raczej nie masz co liczyć na upust cenowy. Podobnie jest w ostatnim tygodniu każdego miesiąca. Jeżeli chcesz mieć szansę negocjować cenę, zaplanuj przeprowadzkę w środku miesiąca i zamów ją z wyprzedzeniem około 2-3 tygodni. Jeśli wynegocjujesz 10-20 zł na każdej roboczogodzinie ekipy, w ogólnym rozrachunku da to około 100zł. Chyba warto?

Bądź gotowy na przyjazd ekipy

Jeżeli masz ustaloną stawkę za roboczogodzinę ekipy to w twoim interesie jest, aby usługa przebiegła jak najsprawniej. Uprzątnij z klatki schodowej rzeczy, które mogą przeszkadzać przy znoszeniu twojego dobytku. Zarezerwuj w miarę możliwości miejsce parkingowe jak najbliżej wejścia do klatki schodowej. Spakuj wszystko w kartony i dokładnie opisz do jakiego miejsca w nowym mieszkaniu mają trafić. Wyciągnij półki z regałów, szafek i postaw obok mebli. Odłącz pralkę, sprzęt RTV. Jeżeli masz możliwość i trochę zdolności manualnych to rozkręć łóżko sypialniane (nie zapomnij zabrać ze sobą śrub na nowe miejsce).
Tych kilka czynności na które poświęcisz około 2 godziny pozwolą zaoszczędzić godzinę pracy ekipy i znacznie usprawnią całą akcję.

Zaplanuj ustawienie mebli w nowym mieszkaniu

Dużo płynniej przebiega dostawa przy przeprowadzce, gdy na miejscu docelowym klient wie co, gdzie ma stać. Jeżeli masz zaplanowane rozstawienie wszystkich rzeczy rozładunek minie w mgnieniu oka bez niepotrzebnego przestawiania i przenoszenia mebli między pokojami. To kolejna oszczędność czasu.

Powyższe wskazówki wydają się banalne, ale zdziwiłbyś się jak niewielu klientów właśnie w taki sposób obniża koszty całej operacji. Umiejętne przygotowanie się do całej akcji przeprowadzki jest z pewnością najskuteczniejszym sposobem aby w Twoim portfelu zostało trochę więcej.